Gra Miesiąca – Luty 2019

Luty bardzo słabo wypadł u nas pod względem grania, więc część redaktorów nie miała czego zgłosić. Oby wiosna przyniosła nowe tytuły i rozgrywki!


Bartek: GRA O TRON: MATKA SMOKÓW

Gra o Tron to planszówka, która wprowadziła mnie w ten wspaniały świat. Po latach ta zacna pozycja doczekała się kolejnego dodatku, jakim jest Matka Smoków. Wprowadza on dwa nowe rody: Arrynów oraz Targaryenów. Pierwszy nie różni się od standardowych rodów, natomiast drugi to już zupełnie inny temat. Dodatek wnosi do rozgrywki nowe elementy, m.in. smoki rosnące w siłę z każdą kolejną rundą i mogące zaatakować z powietrza dowolny obszar, bardzo silna armia smoczych władców, kolejny kontynent do podbicia, Żelazny Bank udzielający pożyczek oraz system wasali. Władcy smoków powodują poczucie niepewności wśród reszty graczy oraz wprowadzają konieczność szerszej dyplomacji pomiędzy rodami, aby przeciwstawić się Targaryenom lub się z nimi sprzymierzyć. Z kolei wasale eliminują zgrabnie bolączkę podstawki, jaką była konieczność gry w składzie 5 lub 6 osób.


 Łukasz: DOCHODZENIE

Zaskakująco solidny tytuł social deduction. To, co go wyróżnia to bogata warstwa fabularna. O ile w świetnym moim zdaniem Avalonie szukamy jakiegoś bliżej nieokreślonego zdrajcy, który nie wiadomo co takiego zrobił i w jaki sposób szkodzi królestwu, tutaj przy każdej partii szkicujemy w głowie dokładny zarys całego wydarzenia. Po złapaniu mordercy wiemy na przykład dokładnie, że zwyrodnialec podpalił rodzinę w domku letniskowym albo jako student medycyny oblał kwasem staruszkę.


Sebastian: DOCHODZENIE

Nigdy nie przepadałem za grami pokroju Mafii czy Wilkołaka, gdzie mamy wspólne poszukiwanie zdrajcy. Raz, że nie uważam ich za gry, tylko bardziej doświadczenie socjalne, a dwa, że wkurzała mnie eliminacja graczy. W Dochodzeniu mamy jasno określony cel, mamy mechanikę, która działa i angażuje wszystkie osoby. Nikogo nie eliminujemy, a samo dojście kto to zrobił to połowa sukcesu, więc nawet przy osobach nie umiejących zachować miny pokerzysty – dalej mogą się oni w to bawić. Świetna gra na imprezę, która nawet od 4 osób zadziała, chociaż wtedy wybór jest mocno zawężony.