21 września 2017

Rycerz Świetlikowa

Rycerze już się tworzą, dlatego na sam początek mini poradnik jak przygotować nasze figurki do malowania! Jeżeli chcesz poczytać o tym skąd te figurki w ogóle się wzięły, przewiń artykuł na dół.

Poradnik część 1 – sklejanie modelu

Rycerz świetlikowa przyleci do nas (nie na swoich skrzydłach, jeszcze!) w takiej oto formie. Wszystkie części należy przygotować do klejenia i połączyć ze sobą, czyli na początku pobawimy się w odcinanie nadlewek.

W tym celu potrzebujemy:
-deski na której będziemy ciąć
-noża modelarskiego lub nożyka do tapet
-kleju cyjanoakrylowego (kropelka/superglue)
-pilnika do paznokci

1. Za pomocą nożyka delikatnie i z należytą ostrożnością odcinamy nadmiarowy plastik. Są to wszystkie prostokątne części, które nie pasują do reszty elementu.
Czynność tą możemy wykonać na dwa różne sposoby, albo na desce do krojenia (bezpieczniejsza i mniej dokładna) lub docinając to w ręku przy użyciu kciuka (metoda znacznie dokładniejsza – ale wymagająca wyczucia i  wprawy). Odcinamy w sposób zdecydowany, używając do tego tylko trochę siły – musimy zrobić to tak, aby nie połamać pozostałych elementów.

2. Po wykonaniu cięcia, możemy za pomocą pilnika lub nożyka wyrównać powierzchnie, tak jak na poniższym zdjęciu.

Po:


Przed:

3. Oczywiście możemy to zrobić jeszcze dokładniej, wszystko zależy od naszej cierpliwości. Po odcięciu wszystkich nadlewek z postaci i świetlika nie zapomnijmy o kwiatku!


4. Po skończonym cięciu, tak powinny wyglądać nasze elementy:


5. Pozostałe „śmieci” możemy wyrzucić, ale uwaga! Upewnijcie się, że wśród nich nie znajdziemy nóżek świetlika!

6. Czas na klejenie. Jeżeli podczas powyższej czynności coś uległo złamaniu – w ogóle się tym nie przejmujemy! Kleje cyjanoakrylowe świetnie wiążą żywicę, tak więc wszystko można naprawić! Klejenie proponuję zacząć od świetlika.

7. Na wyczyszczonej przez nas powierzchni łączenia nakładamy odrobinę kleju, ściskamy dwa elementy i gotowe!

8. Klej powinien związać elementy w kilka sekund. Jeżeli nałożymy za dużo kleju nadmiar można delikatnie zetrzeć szmatką z materiału – tylko nie dociskamy jej do figurki! Po zrobieniu korpusu świetlika czas na odnóża, czułki i skrzydła. Przed sklejeniem odnóży powinniśmy je wcześniej włożyć do otworów i odpowiednio ustawić, tak aby po sklejeniu pasowały one do kwiatka na którym umieścimy figurkę.


9. Klejenie rycerza jest prostsze. Mocujemy najpierw ramię trzymające czułki, następnie musimy posadzić dzielnego bohatera na świetliku i odpowiednio dopasować lancę.

10. Na samym końcu wszystko jeszcze raz przymierzamy i gotowe! Nie sklejamy kwiatka + rycerza + świetlika ze sobą, o ile chcemy je pomalować!
W przeciwnym wypadku kleimy wszystko razem i gotowe!

Do kolejnej części poradnika będziemy potrzebować pędzli + farb akrylowych + podkładu, ale o tym za tydzień.

Przygotowanie figurki do malowania: czyszczenie + podkład będą w formie pisanego poradnika, natomiast malowanie odbędzie się online – na żywo 😉

 

 

 

 

 

Witaj!

O akcji „Budujemy Świetlikowo” zapewne słyszeliście (jeśli nie, możecie przeczytać TUTAJ). W dużym skrócie – jest to wydarzenie organizowane przez ekipę PrzyStole, podczas którego zbieramy fundusze dla dziennego ośrodka opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi – Świetlikowa.

Na samym początku pozwól, że podziękujemy Ci za wsparcie fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci. Dzięki ludziom takim jak Ty, Świetlikowo ma szansę działać i pomagać! Pod tym adresem będziemy na bieżąco aktualizować na jakim etapie jest produkcja, ale nie tylko!

Dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się na zakup niepomalowanego rycerza (i nie tylko) KLIK ekipa PrzyStole urządzi warsztaty malowania!

Krok po kroku przeczytacie jak przygotować model do malowania, od szlifowania nadlewek po nakładanie podkładu. Następnie, kiedy już wszyscy otrzymają swoje wersje Rycerzy Świetlikowa, zorganizujemy malowanie online! Tak jest! Wspólnie będziemy malować! Podczas streamu online odpowiemy na większość Waszych pytań związanych z tym modelarskim hobby (o ile będziemy w stanie).
Oczywiście nie jesteśmy profesjonalistami, ale mamy na swoim koncie pomalowanych kilkaset figurek do gier planszowych. Dlatego też przeprowadzone warsztaty będą obejmowały poziom podstawowy malowania i tworzenia podstawek, a podczas wideo nauczymy Was technik takich jak dry-brush czy wash.

Pierwszy update o przygotowaniu i niezbędnych akcesoriach (pędzle, farby, pilniki, kleje itp) pojawi się na początku października.