CrowdFunding News – Infinities, The Ancient World, #GFgate

Sezon ogórkowy w pełni, więc ciężko znaleźć coś wartego uwagi, stąd też w zestawieniu ląduje gra mocno zahaczająca o euro, ale jednak z klimatem. Dodatkowo lajtowe 4X z pięknymi grafikami. Niestety, kończymy newsem o lokalnej aferze w polskim crowdfundingu…

 

INFINITIES: Defiance of Fate

(21 Sierpień – 19 Wrzesień) Vatal Entertainment Studio

Eksploruj multiwersum w tej lekkiej grze 4X z nieskończoną regrywalnością dla 1-4 graczy. Gracze obejmą stanowisko lidera wybranej frakcji fantasy lub sci-fi, by poprzez eksplorację, rozbudowę armii i podboje zmieniać oblicze świata.

Taktyczna gra, której twórcy chwalą jej nieskończoną regrywalność (słowo klucz ostatnimi czasy w grach), która napędzana będzie bogatą historią i rozbudowaną, epicką fabułą z możliwością wpływania na nią przez graczy. Sama kampania jest restartem nieudanej próby ufundowania projektu.

Wspierać możemy w bardzo atrakcyjnej cenie 39$. Jako że core gry bazuje mocno na kartach, cele to głównie właśnie nowe karty i liderzy, ale znajdziemy tutaj też ulepszenia jakościowe.

Warto?

+ fajne połączenie światów – fantasy i sci-fi
+ bardzo estetyczne i ładne wykonanie
+ super cena jak na zawartość
– pierwszy projekt wydawnictwa
– wymaga sporej znajomości języka angielskiego (książka skryptów)
Infinities: Defiance of Fate - A 4x-lite Game -- Kicktraq MiniTHE ANCIENT WORLD (2ed)

(21 Sierpień – 7 Wrzesień) Ryan Laukat

Pokonaj masywnych tytanów w pięknej, ulepszonej edycji gry o budowie Imperium, której autorem jest Ryan Laukat. Za pomocą ponad 180 kart budować będziemy swoje włości, by walczyć z potężnymi tytanami i zbierać punkty zwycięstwa.

Ryan Laukat powraca na Kickstartera ze swoją odświeżoną wersją Ancient Worlda. Autor choćby Above and Below (Górą i Dołem) potrafi umiejętnie łączyć klimat z rdzeniem gry euro, by dać nam ciekawe doświadczenie mocno odbiegające od standardów, do których ten suchy gatunek nas przyzwyczaił. Odświeżenie nie dotyczy tylko i wyłącznie grafiki – doszlifowane zostały również zasady.

Dla osób, które posiadają 1. edycję przewidziano możliwość kupna samego upgrade packa za 15$. Wszyscy pozostali muszą zapłacić 50$ by otrzymać grę, jednak dodatkowo otrzymają metalowe monety. Cele odblokowują ulepszenia samej gry czy dwustronne plansze dla plemion.

Warto?

+ uznana i lubiana gra w nowej edycji
+ klimat, który jest obecny pomimo euro u podstaw
+ znany autor i pewność dostaw
+ metalowe monety w pudełku!
The Ancient World (2nd Edition) -- Kicktraq Mini
AFERA GAMES FACTORY

Poniższy tekst został pierwotnie opublikowany na naszym facebookowym fanpage’u krótko po wypłynięciu afery.

[NEWS] Niestety przykry – Games Factory przyznało się do oszustwa na temat jednej ze swoich kampanii kickstarterowych: dodatków do gry Najeźdźcy z Północy => link: https://wspieram.to/najezdzcydodatki?pokaz_projekt=1&active_tab=aktualizacje#a6085

Jeszcze zanim przedstawimy fakty, a nie plotki i teorie spiskowe, musimy to napisać: Jest nam niezmiernie przykro, że o tym piszemy. Ale naszym obowiązkiem wobec Was, czytelników, jest podawanie newsów na temat crowdfoundingu gier planszowych. Co tydzień przygotowujemy Wam newsy. I te pozytywne, i niestety takie jak te…

Cała afera dotyczy tego, że Games Factory przez kilka miesięcy bezczelnie oszukiwało swoich wspierających zamiast przyznać się do porażki. Na stronie wspieram.to sprzedali kilkaset kopii dodatków do gry za łączną kwotę 62 000 zł. Następnie przez kilka miesięcy, kiedy gra się opóźniała, kłamali, że pudełka leżą na cle. Koniec końców ktoś napisał do oryginalnego wydawnictwa i dowiedział się, że gry są w Chinach. Czekają na opłatę druku w fabryce. Wydawnictwo planuje zwrócić całe pieniądze poszkodowanym wspierającym. To w teorii przeczyłoby plotce, że GF jest niewypłacalne. Radzimy wszystkim ochłonąć kilka dni i poczekać na sprawdzone informacje, ponieważ aktualnie mamy mnóstwo plotek i zero faktów.

Czas na zebrane przez nas informacje:

Fakt: Games Factory nie ogłosiło upadłości.

Fakt: Dodatki do najeźdźców wsparło 9 róznych sklepów. Jako mecenasi to oni głównie ufundowali wydanie gry. Mecenasi płacą przeważnie po otrzymaniu produktu, stąd brak funduszy na zapłacenie fabryce w Chinach. Informacja „gra będzie w sklepach” zdaje się to potwierdzać.
[Update]: Jeden z mecenasów na naszym fanpage’u poinformował, że akurat oni płacili z góry.

Fakt: Games Factory nie dostarczył jeszcze sześciu swoich zakończonych projektów.
Oto dokładna lista:
Mage Wars – Czerwiec 2016. Opóźnienie od listopada 2016. Do tej pory wspierający nie dostali gry, a tylko część otrzymała Akademię.
Odlotowy Wyścig – wspierający nie otrzymali poprawionych kości.
Valeria: Karciane Królestwa – Październik 2017 – Opóźnienie od marca 2018, gra, którą polecaliśmy naszym czytelnikom.
Board Game Creative Kit Listopad 2017- Opóźnienie od stycznia 2018.
Vikings Gone Wild: Masters of Elements – Marzec 2018. Gra miała zostać wysłana w lipcu 2018.
Solar City – Czerwiec 2018. Gra ma zostać dostarczona na październik 2018.

Fakt: Games Factory przez 8 miesięcy oszukiwało wspierających o faktycznym stanie projektu. Oryginalny wydawca pisze, że gra została wydrukowana jeszcze w ubiegłym roku.

Oraz kilka faktów produkcyjnych:

Fakt: Minimalny nakład druku w większości fabryk to 1000 kopii. Kilka razy słyszeliśmy o mniejszych nakładach, ale są one nieopłacalne, dlatego nakład 1k to taki „standard” w naszym środowisku. GF sprzedało zaledwie kilkaset kopii tego dodatku, zbierając jednak 300% kwoty minimalnej zakładanej na wspieram.to.

Fakt: Wydawnictwa bardzo często pracują równolegle nad kilkoma projektami, ponieważ na różnym etapie prac potrzeba innych specjalistów. Dlatego też aby np. graficy 2D nie czekali na zakończenie prac nad balansem gry, pracują już nad innymi projektami. Tak samo osoby od DTP i tym podobne. Dlatego kilka otwartych kampanii crowdfundingowych nie powinno dziwić.

Fakt: Opóźnienia w wydawanych projektach nawet metodą tradycyjną to chleb powszedni naszego środowiska. Wszystko bierze się z tego, że podczas wydawania gry może dojść do dziesiątek losowych sytuacji, które wpłyną na opóźnienie. Niestety, nie wszystko można zaplanować i nie na wszystko ma się wpływ.

Podsumowując, radzimy wziąć wszystkim głęboki oddech i poczekać, co pokażą następne dni. Niemniej jednak zalecamy ostrożność oraz baczne przyglądanie się temu, co aktualnie ma miejsce.

PS: w dużej mierze to dzięki Games Factory nasz serwis PrzyStole.org powstał… Dlatego przed publikacją tego posta dyskutowaliśmy kilka dobrych godzin, aby pozbierać fakty oraz podejść rzetelnie do tematu, bez paniki czy negatywnych emocji. Trzymamy kciuki, aby całość się wyprostowała i mamy nadzieję, że to pierwsza i ostatnia taka „akcja” w naszym polskim, planszowym środowisku.

Pozdrawiamy,
Redakcja PrzyStole.org