Strefa Cyfrowa – Lords of Waterdeep

Ruszamy z recenzjami planszówek dostępnych na komórki i tablety. Zaczynamy z grą dużego kalibru – legendarni Lords of Waterdeep są chyba idealnym przykładem przeniesienia planszówki na ekrany!

LORDS OF WATERDEEP

(Android – 30,99 zł, Steam – 53,99 zł, iOS – około 26 zł)

Gra Lords of Waterdeep jest workerplacementem, ale z wysoką dawką klimatu, gdzie gracze wcielają się w lordów miasta Waterdeep chcących zdobyć jak największe wpływy. Rekrutować będą wojowników, złodzieji, kapłanów oraz magów by wyslać ich na misje. Waterdeep to miasto znane z D&D, więc znajdziemy tutaj sporo odniesień do najpopularniejszego uniwersum z tego systemu – Forgotten Realms. Gra niczym nie rożni się od wersji planszowej – wysyłamy więc naszych agentów na odpowiednie pola, dzięki którym zyskujemy dobra – odpowiednie kostki, które odpowiadają danemu rodzajowi żołnierzy, pieniądze, czy nowe questy. Wypełnianie questów to proste opłacenie ich kosztów – wybranych kostek (wojowników, kapłanów, magów i/lub złodzieji) plus czasem pieniędzy – dostajemy wtedy nagrodę – zwykle punkty zwycięstwa. Na koniec 8 tury podliczamy punkty i okeślamy zwycięzce.

Przeniesienie gry odbyło się idealnie, a sama rozgrywka przebiega płynnie i umożliwia skończenie gry w rozsądnym czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wbudowany w aplikację tutorial uczy nas wszystkich podstaw, więc nawet jak nie znamy zasad możemy cieszyć się rozgrywką. Dzięki niej również poznamy zasady planszówki, więc jest to tym bardziej użyteczne.

Gra chodzi płynnie tak na komórce jak i na tablecie – w zależności od wielkości ekranu skaluje niektóre elementy by móc je pokazać bez stosowania lupy. Przykładowo na tablecie widzimy pełną kartę questów, a na komórce jedynie wymagane koszty i nagrodę, a dopiero klikając na nią zyskamy pełny podgląd. Dzięki takiemu podejściu nic nie tracimy nawet nie posiadając tabletu.

W samej grze możemy zagrać solo bez innych graczy (wtedy możemy wybierać spośród 3 poziomów przeciwników), możemy zagrać na jednym urządzeniu w kilka osób, lub spróbować swoich sił online z innymi żywymi graczami. Wszystkie tryby działają bez zarzutu – płynnie i z odpowiednim podejściem. Poziom trudności, dzięki wyborowi trudności przeciwników, możemy dostosowywać pod znajomość gry, dzięki czemu mamy ciągle wyzwanie, ale i przyjemność z gry.

Definitywnie polecam aplikację – za cenę jednej pizzy otrzymujemy jedną z lepszych planszówek na rynku, którą możemy się cieszyć w dowolnym momencie. Płynna obsługa, dobry tutorial oraz bardzo czytelne wykonanie – czego chcieć więcej?