Inserty Folded Space – Czy warto?

Folded Space

Jakiś czas temu na rynku pojawiły się inserty od firmy Folded Space, które na pewno są czymś nowym w branży gier planszowych.

Organizery te mają pomagać graczom w szybkim rozkładaniu gry oraz utrzymaniu porządku w pudełku. Tak więc zobaczmy, jak radzą sobie one w praktyce.

Składanie

Nabyłem dwa zestawy insertów do Rising Sun, jeden do podstawowej wersji gry, drugi mieszczący wszystkie dodatki i bonusy z kickstartera. Całość kosztuje w sklepie około 250 zł, czyli niemało.

Do złożenia naszego zakupu będziemy potrzebowali tylko i wyłącznie klej, najlepiej taki do drewna lub papieru typu „magic”. W zestawie znajduje się kilka arkuszy, z których należy wyciągnąć elementy składanki oraz instrukcję. To, co widać na pierwszy rzut oka, to brak podpisanych elementów na wyprasce, dlatego też wyjęcie wszystkich komponentów z niej jest dość marnym pomysłem na start. Szkoda, ponieważ producent pokusił się o nadruk logotypu, tak więc co stało na przeszkodzie aby tą samą białą czcionką zaznaczyć elementy numerami?

Samo składanie bardzo przypomina klejenie insertów drewnianych. Tym razem jednak nie potrzebujemy gumek recepturek aby przytrzymały nam elementy nim klej zaschnie, ponieważ Folded Space dość szybko wiąże się ze spoiwem. Elementy są bardzo równo docięte, a ich wyciąganie nie przysparza najmniejszych problemów. Wszystko idzie jak po maśle i nawet niewtajemniczone osoby poradzą sobie z budową tych klocków. Jedyne na co polecam zwracać uwagę to na napis w instrukcji, czy kompletowany przez nas element występuje w pojedynczym czy podwójnym egzemplarzu. Nie jeden raz zdarzyło mi się zbudować tylko pojedynczą sztukę, a potem się głowiłem skąd mi zostały nadmiarowe części. Klejenie jednego całego insertu zabiera od godziny do dwóch, ale warto zaznaczyć, że te które składałem są wyjątkowo złożone i duże.

 

W przypadku organizera do Rising Sun po złożeniu insertu następuje droga przez mękęwłożenie odpowiednich elementów do odpowiednich komór. Niestety, zdjęcia producenta tutaj nie pomagają, ponieważ umieścił on tylko kilka przykładowych, zamiast wszystkich niezbędnych fotografii. Co prawda w instrukcji jest napisane do jakiej komory jaką figurkę należy włożyć, nie mniej jednak nie znałem nazw odpowiednich bestii, co było dość sporym utrudnieniem. Podsumowując, kilka dodatkowych ujęć przyśpieszyło by ten proces o dobre 50%.

Czas na podsumowanie wkładki

Najpierw ogólnie. Insert jest przemyślany, w przypadku Rising Sun zniwelował objętość gry z 5 pudełek do dwóch dużych. Ścianki są trwałe, konstrukcja lekka. Pudełka zamykają się normalnie. Jedyny problem jaki mam to ten, że nigdy do końca nie wiem jakie figurki powinny trafić do którego pojemnika. Ot, trzeba wydrukować zdjęcia komponentów i przykleić na dno każdego z pojemników.

Folded Space vs Inserty Drewniane – w tym porównaniu zdecydowanie Folded Space wygrywa. Insert jest tak samo wytrzymały, a do tego jest prawie trzykrotnie lżejszy. Nie obawiam się również latających drzazg w pudełku oraz porysowanych od drewna żetonów. Cenowo, podobnie dlatego zdecydowanie polecam.

Folded Space vs Inserty Gąbkowe – tym razem nie będzie tak zero-jedynkowo. Po inserty gąbkowe sięgają ludzie którzy przeważnie mają pomalowane miniaturki, lub Ci którzy nie mają czasu składać własnego organizera. Niestety, figurki do Rising Sun w złożonym Folded Space latają luźno w swoich komorach obijając się między sobą. Z tego też powodu raczej nie poleciłbym tego insertu komuś, kto ma je pomalowane. Oczywiście istnieje szansa, że do innych gier plastikowe ludki będą mieć własne „pomieszczenia”, wówczas z czystym sumieniem mogę taki insert polecić. Objętościowo inserty gąbkowe przeważnie sprawiają, że pudełka się nie domykają. Przy Folded Space ten problem nie istnieje. Wracając do problemu składania, no cóż, tego nie przeskoczymy i gąbka tutaj zdecydowanie góruje.

Folded Space vs Inserty Oryginalne – w większości przypadków inserty oryginalne są przeciętne, lub w ogóle ich nie ma. Folded Space na pewno ułatwia rozłożenie i złożenie gry. Dlatego o ile cena nam nie straszna oraz mamy czas na złożenie tych puzzli, wówczas ciężko nie polecić takiego rozwiązania.