CrowdFunding News – Heroes of Land, Air & Sea, Shadowrun Sprawl Ops, Vast

Już piątek, więc kolejny przegląd tygodnia z Kickstartera, a w nim druga kampania do Heroes of Land, Air and Sea, gdzie możemy nabyć także poprzednią podstawkę, gra ze świata Shadowrun oraz nowa odsłona asymetrycznego Vasta. Zapraszamy.

 

HEROES OF LAND, AIR & SEA 2nd

(29 Maj – 26 Czerwiec) Gamelyn Games

Gra w stylu 4X, czyli słynne eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate. Mamy tutaj próbę przeniesienia na planszę idei RTS, gier strategicznych w czasie rzeczywistym znanych z PC, na planszę. Gracze mogą wybierać spośród znanych ras fantasy i rozwijać swoje imperium, budować armie oraz podbijać inne krainy.

Kampania oferuje nam dodatek Pestilence do podstawowej gry oraz możliwość zakupu bezpośredniego samej podstawki oraz pierwszego dodatku. Jest to uznana już i lubiana gra, która pomimo infantylnego wyglądu oferuje głębię strategiczną i spore możliwości. Dodatek wprowadza możliwość grania nawet na 7 osób, oraz dwie nowe rasy.

Kampania nie posiada osobnych celów do odblokowania i traktowana jest bardziej jak możliwość zamówienia dodruku gry wraz z nowym dodatkiem.

Warto?

+ rozbudowana strategia i przeniesienie RTSa na planszę
+ ponad 10 ras do wyboru, z figurkami, zasadami, statkami itp.
+ uznana i ceniona gra z dobrym balansem
– infantylna grafika i sporo uproszczeń
– wysoka cena, jednak poparta zawartością
Heroes of Land, Air & Sea: Pestilence + HLAS 2nd Printing -- Kicktraq Mini

 

SHADOWRUN: SPRAWL OPS

(23 Maj – 19 Czerwiec) Catalyst Games

W grze gracze wcielają się w bandę Shadowrunnerów, którą mogą rozbudować o nowe technologie i członków. Wykonują coraz bardziej skomplikowane zadania, które przybliżają ich do głównego celu – obalenia jednej z megakorporacji. Połączenie worker placementu z kośćmi i ciągłym naginaniem szczęścia w świecie ShadowRun.

Pierwszą rzeczą, jaka przyciąga do gry jest na pewno świat, w którym jest osadzona. Znany z gry RPG setting jest połączeniem cyberpunka z fantasy. Wyobraźcie sobie nie tak odległą przyszłość, w której budzi się magia, krasnoludy, ogry i elfy. Świat rządzony przez megakorporacje, które ciągle walczą ze sobą o wpływy, a w ich cieniu – shadowrunnerów, niewielkie grupki wykonujące zadania, byle tylko przeżyć. Będziemy tutaj wykonywać zadania rozwijając swoją grupę za pomocą kart i specjalnych, przypisanych im kości, wykonywać zadania by wzmocnić się przed finałowym wielkim skokiem… i liczyć, że nikt nas nie ubiegnie.

Cele, jak to w karciankach bywa, dodają karty i czasem specjalne kości. Nie ma tego ani dużo, ani specjalnie nie jest potrzebne, gdyż sama gra jest dosyć mocno rozbudowana, aczkolwiek zawsze dobrze jest mieć więcej kart, co przekłada się na regrywalność.

Warto?

+ świetny setting łączący cyberpunk i fantasy
+ niezłe wykonanie szaty graficznej i kości
+ dobra cena jak na zawartość (50$)
– ciężko powiedzieć, czy podczas gry utrzyma się klimat, a nie strona euro gry
– spora losowość przez kostki i losowe karty
Shadowrun: Sprawl Ops Boardgame -- Kicktraq Mini

 

VAST: THE MYSTERIOUS MANOR

(29 Maj – 26 Czerwiec) Patrick Leder

Vast: The Crystal Caverns – poprzednia gra w serii, zdobyła uznanie za wyjątkową asymetryczność i tak też jest tutaj. Przenosimy się z podmokłych jaskiń fantasy do bardziej strasznego i nawiedzonego miejsca, jakim jest tytułowa Posiadłość. Tym razem wcielić możemy się w dzielnego Palladyna, mordercze szkielety, strasznego Pająka, złego Czarnoksiężnika lub… w samą Posiadłość!

Wiele gier chwali się swoją asymetrycznością, jednak tylko Vast robi to na poważnie. Tutaj każdy gracz ma swoje zasady, swój cel, a często nawet zupełnie inną mechanikę. Palladyn musi zabić Pająka i grający nim poczuje się jak bohater – dzielnie i samotnie wkraczając w ciemność i walcząc z potworami. Szkielety działają w grupie i muszą powstrzymać Paladyna, a swoją siłę opierają na liczebności. Pająk może przybrać trzy różne formy, a jego celem jest uciec z Posiadłości. Sama Posiadłość musi uwięzić pozostałych graczy w swoich murach, a Czarnoksiężnik musi omamić pozostałych.

Gra została szybko ufundowana, a w swoich celach posiada dodatkowe figurki dla poszczególnych stron, a także rozbudowę same gry poprzez dodanie skrzyń i innych elementów.

Warto?

+ bardzo ceniona za swoją asymetryczność gra
+ mechanika poszczególnych stron wymaga innego podejścia, ale jest zbalansowana
– prosta i uboga szata graficzna
– wysoka cena jak na ubogą zawartość
Vast: The Mysterious Manor -- Kicktraq Mini

SZYBKIE INFO

  • Kampania Strażników Xobos zamarła w bezruchu i jeszcze nie osiągnęła ufundowania. LINK
  • Piątego czerwca rusza kampania z dodrukiem gry Mythic Battles Pantheon! LINK
  • Dwunastego czerwca rusza kampania Solomon Kane od Mythic games! LINK
  • Cthulhu: Death May Die to nowa gra Erica Langa, która wyląduje wkrótce na KS. LINK