Świry planszowe

Dzisiejszy tekst będzie o trzech grupach świrów. Z lekkim przymrużeniem oka.

Świat gier planszowych jest podzielony na wiele kategorii. Gry rodzinne, imprezowe, eurosucharki, przygodowe, strategiczne, kooperacyjne, te z negatywną interakcją, dwuosobowe, solo i wymieniać można by tak godzinami. Każda grupa graczy wie, czego oczekuje od swoich ulubionych gier. Jednak im dalej w las, tym trudniej wydawcom zaspokoić oczekiwania klientów. Im gra większa, im więcej posiada elementów i tekstu, tym trudniej w Polsce ją wydać – taka, niestety, smutna prawda… Ponadto, czy w takiej Wojnie o Pierścień nie fajnie byłoby zobaczyć Górę Przeznaczenia lub poszczególne stolice narodów? A co, jeżeli Wam powiem, że istnieje edycja kolekcjonerska tej gry? A może znany i lubiany Smallworld w edycji Deluxe?
I tutaj dochodzi kolejny problem… Pomijając oczywiście język angielski i brak wydania polskiego, pozostaje czynnik cenowy. Kogo stać, aby dać 5000 zł za planszówkę?

 

 

 

I wtedy pojawiają się oni, pozytywne świry planszowe – ulepszające planszówki

Ludzie, którzy udostępniają swoje projekty, ulepszają planszówki, a wszystko tylko po to, aby nam wszystkim grało się lepiej. Malują, projektują, tworzą inserty, customowe pudełka czy inne rzeczy, o którym się filozofom nie śniło. Znajdziemy ich na forach czy grupach, tutaj: KLIK
lub tutaj, o ile ktoś korzysta z facebooka: KLIK

Ale to nie wszystko. Czasami zdarza się tak, że aby coś stworzyć, potrzeba sprawnych rąk, więc co jeżeli ktoś posiada dwie lewe ręce i zerowy talent?
Nic straconego! Żyjemy w XXI wieku, a technologia jest coraz lepsza i tańsza! Dlatego też w wielu przypadkach wystarczy mieć drukarkę 3D, wejść na thingiverse i znaleźć to, co nam się może przydać. Pudełka do Descenta? A może plastikowy dial do X-winga?
Wszystko to można znaleźć tutaj: KLIK .

Zdaję sobie sprawę, że drukarka 3D w obsłudze nie jest prosta i wymaga technicznej wiedzy, ale… jeśli nie posiadamy drukarki (lub jesteśmy technicznymi laikami), można poprosić o pomoc na wcześniej wymienionych forach i jestem pewien, że znajdzie się jakaś dobra duszyczka, która po kosztach nam pomoże 😉 Koniec końców, tyle pozytywnej energii nie doświadczyłem w żadnym innym środowisku hobbystycznym!

Czas przejść do kolejnej grupy. Niestety, bardzo często bywa tak, że pewne gry nie doczekują się polskich wersji językowych, lub co gorsza, nigdy nie będą już produkowane – a to z różnych powodów. Wygasł czas licencji, dalsze wydawanie nie jest opłacalne lub wydawca stwierdził, że czas na drugą edycję, kiedy my, gracze, akurat uwielbialiśmy tą pierwszą.

 

I wtedy pojawiają się oni, pozytywne świry planszowe – wydające planszówki

Tak, to nie jest przejęzyczenie. Na rynku jest taka (genialna wręcz) karciana gra przygodowa, która nazywa się „Warhammer Quest: Adventure Card Game”. W Polsce podstawka wydana została przez Galaktę. Niestety, na skutek braku porozumienia pomiędzy licencjodawcą a wydawcą, Games Workshop zdecydował się na zakończenie współpracy z Fantasy Flight Games. Efektem tego kroku było zablokowanie produkcji wielu świetnych planszówek, takich jak Chaos w Starym Świecie, wcześniej wspomniany Warhammer czy Zakazane Gwiazdy. Jednak mało osób wie, że mimo „skończonych” edycji, na BGG (największa strona poświęcona grom planszowym) gracze ciągle publikują fanowskie dodatki do wielu gier. Niestety, jak to bywa w tym hobby – głównie po angielsku.
Całe szczęście, że w Polsce nie brakuje fanów, którzy za darmo przygotowują i tłumaczą fanowskie pliki. Jedną z takich stron jest Kuźnia Starego Świata. Autora tej strony nigdy nie poznałem, ale ogrom pracy jaki on, wraz z innymi kowalami wykonał, robi na mnie potężne wrażenie: KLIK.

Na tej stronie znajdziemy fanowskie scenariusze do Warhammera, dodatkowych bohaterów, przygody, scenariusze jak i przeciwników. Wszystko to praktycznie od razu przygotowane do druku, cięcia i cieszenia się swoimi nowymi dodatkami, do niewydawanej już gry. Ale skoro jesteśmy w klimatycznych karciankach, to stron i grup takich jak Kuźnia jest znacznie więcej.

Mam dla Was kolejny przykład pozytywnych świrów, dzięki którym Władca Pierścieni LCG jest jeszcze ciekawszą grą.

Grupa nazywa się „Władca Pierścieni LCG Autorskie Karty”, czyli w skrócie… PAK. I to akurat nie jest żart, nie mam pojęcia skąd ten skrót się wziął, ale możecie ich znaleźć tutaj: KLIK

Niemniej jednak, te świry robią scenariusze do wspomnianego LCGa. Dlatego jeżeli ktoś z Was wybiera się na Pyrkon (bo my niestety nie, spóźniliśmy się o 5 dni z podaniem o akredytację), to właśnie tam PAK urządza event pod nazwą: „Ostatni z siedmiu”. I nazwa na pewno nie nawiązuje do Ostatniego samuraja czy siedmiu wspaniałych, dlatego każdy fan klimatycznych gier przygodowych, a przy okazji Śródziemia, powinien zarezerwować sobie tych kilka godzin na wspólną podróż przez Belegaer.

Na sam koniec zostawiłem najbardziej kolorową grupę, bo kto jak nie oni dodadzą życia naszym szarym, nudnym miniaturkom?

 

I wtedy pojawiają się oni, pozytywne świry planszowe – malujące figurki

Modelarstwo jest blisko spokrewnione z naszym ameritrashowym hobby. Pięknie pomalowane miniaturki oprócz tego, że cieszą oko, bardzo często dodają +15 do klimatu. A każdy dobrze wie: klimat w grach jest najważniejszy! W czeluściach internetu ponownie, znajdziemy mnóstwo wątków czy grup poświęconych tej gałęzi planszówek. Tutaj pochwalę się artykułem, który jakiś czas temu napisałem na ZnadPlanszy: KLIK

Jedyne czego tak naprawdę potrzebujemy to zbędnych 200 zł na pędzle, farby, podkłady i lakiery, oraz sporej ilości wolnego czasu. Czasami  też przyda się anielska cierpliwość, ale to już zależy od figurek. Dla tych, którzy nie czują się na siłach aby malować, jest wiele firm robiących to profesjonalnie. Niestety, rynkowa cena jednej pomalowanej figurki do planszówki to często koszt sięgający nawet 40 złotych, więc tanio nie będzie…

Gdyby ktoś jeszcze szukał poradników jak zacząć, podsyłam kilka materiałów na ten temat:

1. GameTrollTV i seria łORKshop! Co prawda video mocno niedoświetlone, ale merytorycznie w sam raz na początek: KLIK
2. Cytadela.pl na youtube! Wideo stare jak świat, ale jakość nadal jest OK. Ponadto, narrator wie o czym mówi i potrafi tę wiedzę przekazać: KLIK
3. Bejcą i Pędzlem – Grupa na facebooku: KLIK

To na początek tyle o świrach planszowych. Przypominamy, że zapraszamy wszystkich na Festiwal Pyrkon pograć z PAKowcami w autorskie scenariusze do Władcy Pierścieni LCG.

PS: Nawet najgorzej pomalowana figurka jest lepsza od tej niepomalowanej!!!