Dorha – Wojna Wierzeń

Mamy dzisiaj dla Was niespodziewanego newsa. Wyjątkowa gra PnP?

Oficjalnie, dzisiaj, pierwszego dnia kwietnia 2018 roku przedstawiamy wszystkim projekt

Dorha – Wojna Wierzeń

czyli grę przygodową PnP od ekipy „PrzyStole”, o której możecie również przeczytać tutaj: 

Przygodówka z krwi i kości

Projekt ten to nic innego jak gra przygodowa osadzona w dość specyficznym klimacie – mrocznym świecie dark fantasy. Da’el, bo tak nazywa się kontynent, na którym rozgrywa się akcja gry, to obszar zamieszkany przez trzy zwaśnione narody. Trzy różne bóstwa, trzy różne wierzenia, trzy różne poglądy na świat. Nawracanie za pomocą miecza, palenie wiosek czy napadanie na okręty to standard, do którego każdy mieszkaniec kontynentu już przywykł.

„Tylko jeden człowiek siedzący w kącie na beczce z winem niczego nie czuł. Ani strachu, ani nienawiści. Wpatrzony w swoje buty zanurzone do połowy w czarnej wodzie słuchał odgłosów, które z każdą kolejną potyczką, jaką w życiu stoczył, stawały się dla niego coraz większą codziennością. Miał już dość walki, ale ta regularnie go odnajdywała. Kurczowo trzymał pod pachą gruby zwój. Wiedział, że zawiódł. Wiedział to od chwili, gdy ktoś krzyknął „Grabieżcy!”. Od tego momentu siedział w bezruchu, rozpamiętując każdą walkę, jaką stoczył aż do tego dnia. Był już tak blisko celu, jednak los postanowił dla niego inaczej. Oprzytomniał dopiero, gdy potężne ostrze wyłamało mocowanie włazu. Klapa powędrowała w górę. Sięgnął po ciężki miecz oparty o beczkę i zeskoczył z niej. Odepchnął sparaliżowanych strachem wioślarzy i zbliżył się do drabinki.

Do środka wrzucono trzech zaszlachtowanych strażników. Tyle, że nie w całości – najpierw ich ręce i nogi, później korpusy, a na końcu głowy. W ten sposób uświadomiono skrytym pod pokładem, co ich czeka. O brutalności Sidhurów krążyły legendy, jednak dopiero spotkanie z tymi ludźmi twarzą w twarz obrazowało niedowiarkom, jak blisko jest czasem od legendy do prawdy.

Bogata Fabuła

Gra będzie posiadać ponad 50 narracyjnych zadań, mnóstwo dostępnych przedmiotów oraz umiejętności. Żeby tego było mało, gracze na swojej drodze mogą spotkać przeróżne bestie, począwszy od dzikich zwierząt, skończywszy na utopcach, trollach czy strzygach.

Trylogia na horyzoncie

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oprócz PnP gry planszowej, opublikujemy również książki opisujące przygody Derwana! Trzytomowa powieść przybliży czytelnikowi historię życia jednego z najdoskonalszych najemników tamtych czasów!

Z pokładu dochodziły jęki niedobitych strażników, z którymi Grabieżcy wiązali dalsze plany.
Derwanie, co czynisz? – zapytał jeden z wioślarzy, gdy ten odtrącał nogą członki strażników.
Miejsce…
Widząc powiększający się cień, Derwan wziął zamach. W tym samym momencie, w którym noga Sidhura stanęła na pierwszym szczeblu drabiny, ostrze miecza odcięło stopę dzikusa. Grabieżca zawył i wpadł do wody. Danubianin oburącz uniósł miecz i zatopił go w obleśnym cielsku, które zanurzyło się w wodzie. Spojrzał wilkiem w górę, gdzie czekały już na niego kolejne, żądne krwi dzikusy. Wyszarpnął miecz z ciała, które wypłynęło na powierzchnię i odsunął się. Rozłożył ręce w zapraszającym geście, robiąc miejsce kolejnym śmiałkom. Nie musiał długo czekać. Jeden z otaczających właz Sidhurów nagle przykucnął i odbił się od desek pokładu.

Rozgrywka na wiele godzin

Mamy szczerą nadzieję, że wielu zaawansowanych graczy spędzi przy tej planszówce dziesiątki godzin – oczywiście dobrze się przy tym bawiąc! Dorha – Wojna Wierzeń będzie grą dla 1 do 6 graczy, oferującą tryb przygody PvP, rozgrywkę kooperacyjną i specjalne fabularne wyzwanie. Czas gry będzie oscylować w granicach 45-60 minut na jednego gracza. Gra zawierać będzie planszę 60×90 cm, około 600-700 kart, kilka figurek bohaterów, planszetki graczy oraz scenariusze.

Gęsty klimat

Klimat to jest coś, co w grach jest szczególnie ważne. Wielkość i różnorodność świata również ma znaczenie. Dorha to przede wszystkim ogromny kontynent naznaczony konfliktem trzech religii, momentami inspirujący się mitologią jak i kulturą słowiańską, nordycką oraz wczesnym chrześcijaństwem. Tutaj jednostka oraz jej znikomy wpływ na otoczenie mocno kontrastuje z potężną naturą oraz monumentalnym budownictwem przodków.

Twój bohater, Twoja decyzja

Chcesz zagrać łucznikiem, posługującym się również dwoma mieczami? A może włócznikiem, broniącym się również tarczą?
Każda strona konfliktu reprezentowana jest przez dwie klasy postaci, a większość z nich może nauczyć się ponad 50 różnych umiejętności. Takie rozwiązanie tworzy tysiące możliwości poprowadzenia swojego bohatera, powodując, że każda rozgrywka będzie na swój sposób wyjątkowa!

 

Skąd pomysł na udostępnienie całego projektu za darmo?

W Polsce wydanie gry planszowej z mnóstwem komponentów jest niemałym wyzwaniem. Istnieje bardzo duża szansa, że koszt druku wraz z reklamą się nie zwróci… Nie licząc ceny ilustracji, korekty, składu i mnóstwa innych rzeczy –  czyli całego procesu developmentu gry. Tak więc aby nie stresować się ewentualną stratą, postanowiliśmy wygrzebać projekt z szuflady i dokończyć go w formie PnP. Dorha początkowo była tworzona w Unity 3D jako gra MMORPG z naciskiem na RPG, jednak pod koniec 2015 roku ta forma gry została zawieszona.

Czemu sami nie wydamy tej gry skoro i tak ją tworzymy?

Po pierwsze – ryzyko i wcześniej wspomniany stres. Po drugie ekipa PrzyStole nie chce zajmować się „wydawaniem gier” – możemy je recenzować, promować, ewentualnie tworzyć. Dlatego zdecydowaliśmy się na taką formę wydawniczą. Jeśli trafi się wydawca, który będzie zainteresowany Dorhą, to rozważymy wszelkie za i przeciw. Na pewno nie zdecydujemy się na porzucenie formy PnP.

Kiedy będę mógł zagrać w Dorhę?

Za miesiąc, trzy, może pół roku? Wszystko zależy od ilości naszego wolnego czasu, a szczególnie grafika, który – tak jak my – pracuje za darmo, z pasji. Newsy i kolejne odsłony powstawania tego uniwersum postaramy się publikować systematycznie, co dwa tygodnie lub trzy tygodnie.

Kto jest patronatem medialnym?


Pierwszym patronem medialnym gry jest BoardTimes.pl . W serwisie tym będziecie mogli przeczytać o tym, co w trawie piszczy. Jednak ze względu na charakter projektu zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy są związani z klimatycznymi planszówkami. W ramach podziękowania na pewno pod każdym newsem, jak i w  samej instrukcji wspomnimy o tych, którzy nas wspierają mentalnie. Zapraszamy również na bezpośrednią stronę projektu: www.dorha.com

Kto tworzy tę grę?

Twórcą grafik oraz głównym ilustratorem jest Dawid Maliniak. Na co dzień w ogóle nie związany z branżą gier.
Za mechanikę gry oraz proces developmentu odpowiedzialny jest Kamil ‚Sanex’ Cieśla, czyli założyciel serwisu PrzyStole.
Korekta, zasady, instrukcja i wszystko co związane z językiem polskim to zasługa Łukasza Włodarczyka i Darii Kaczor.
Nazwisko pisarza pozostanie na razie tajemnicą, którą ujawnimy wkrótce.

Na sam koniec chcielibyśmy Wam podziękować za uwagę i serdecznie pozdrowić tego wyjątkowego dnia!