CrowdFunding News – Monumental, Mysthea, Pacific Rim

Kickstarter w tym tygodniu to w większości gry Euro, ale udało nam się wyłowić 3 perełki, chociaż jedna mocno się o euro ociera. Najciekawiej zapowiada się Monumental, który jest ekskluzywem dla Kickstartera.

 

MONUMENTAL od FunForge

(14 Marzec – 13 Kwiecień)

Gra cywilizacyjna wykorzystująca mechanikę deck-buildingu dla 2-4 graczy, w której staniemy na czele wybranej nacji by podbijać, rozwijać i walczyć… tylko eksploracji zabrakło, żebyśmy otrzymali grę 4X. Każda nacja dostanie swojego bohatera przedstawionego za pomocą figurki, oddziałów oraz miasta, jak również unikalnych kart przedstawiających budowle, rozwinięcia i cudy. W podstawowej wersji mamy 5 nacji: Grecję, Egipt, Danię (sic!), Chiny i Japonię, ale istnieje możliwość dokupienia również innych nacji.

Całkowite zaskoczenie jeżeli chodzi o kampanię, bo nie było o grze głośno, a widać sporo włożonej w nią pracy. Twórcy zapewniają, że gra trwa około 90 minut co na pozycję tego typu jest bardzo krótkim czasem, co jednocześnie bardzo cieszy, ale i zastanawia, czy dostaniemy tutaj dostatecznie dużo ciekawych mechanizmów. Niestety na razie brakuje jakiegokolwiek filmiku z rozgrywki, można się za to zapoznać z instrukcją.

Gra będzie wydana jedynie na Kickstarterze, więc jeżeli nas zainteresowała nie mamy tak naprawdę wyjścia. Na razie żaden cel nie został odblokowany, a wysoko zawieszona poprzeczka ufundowania sprawia, że raczej nie ma co liczyć na dużą ich ilość.

Warto?

+ przepięknie wydana gra pod każdym względem- grafiki, figurki, etc.
+ niewielka zależność językowa
+ gra cywilizacyjna w 90 minut? Marzenie!
+ gra dostępna wyłącznie na Kickstarterze
+/- poprzednia ich kampania pozostawiła spory niesmak: opóźnienie, gorsza jakość itp (kampania Tokaido)
– mała ilość elementów odpowiadających za samą mechanikę (kart) może oznaczać powtarzalność
– wysoki próg ufundowania oznacza najpewniej małą ilość celów
– wysoka cena tak gry jak i zestawu ze wszystkimi nacjami
MONUMENTAL™ -- Kicktraq Mini

 

MYSTHEA od TabulaGames

(7 Marzec – 29 Marzec)

Icaion to starożytna planeta rządzona przez dziwne prawa natury i fizyki, gdzie życie ewoluowało w dziwne formy dzięki tajemniczym kryształom. Gracze będą eksplorować niezbadane krainy, kontrolować je oraz zarządzać zasobami. Podczas eksploracji walczyć będą również z dzikimi bestiami zamieszkującymi ten świat.

Pomimo, że jest to w swoich założeniach gra wykorzystująca sporo mechanik gier euro, to jednak i osoby szukające klimatu znajdą tutaj wyjątkowy świat i możliwości. Będziemy walczyć o kontrolę ciągle zmieniającego się uniwersum unoszących się wysp, zarządzać swoją gildią rozwijając ją w różnych kierunkach i dzięki temu w końcowej fazie strony staną się mocno asymetryczne. W grze znajdziemy wiele wysokiej jakości komponentów na czele z niesamowitymi figurkami- tak dla potworów jak i wyjątkowych bohaterów.

Gra już jest wysoko ufundowana, więc i cele są interesujące. Znajdziemy tutaj kilka dodatkowych figurek, dodatek pozwalający na grę piątemu graczowi, czy upgrade jakościowy elementów. Na pewno warto zastanowić się nad wsparciem szczególnie, że gra jest niezależna językowo.

Warto?

+ bogato wydana gra z figurkami i piękną oprawą graficzną
+ interesujące odblokowane cele jeszcze podnoszą bogactwo wydania
+/- w gruncie rzeczy mamy do czynienia z podobną do wielu grą area control
– wyższa cena, co jednak jest uzasadnione jakością wydania
Mysthea -- Kicktraq Mini

 

PACIFIC RIM EXTINCTION od RiverHorse

(12 Marzec – 4 Kwiecień)

Oparta o scenariusze gra taktyczna dla dwóch lub więcej graczy, w której będą oni walczyć ze sobą na terenie miast jako dwie strony konfliktu- Pan Pacific Defense Corps mająca do dyspozycji potężne Jaggery lub najeźdźcy Kaiju, czyli potężne bestie chcące doprowadzić nasz gatunek do wyginięcia. W zestawie podstawowym znajdziemy dwie figurki- po jednej na stronę, budynki 3D, karty, tereny i żetony. Wszystko czego potrzeba do gry.

W samym pudełku mamy jedynie dwa modele i pomimo faktu, że naprawdę dobrze się prezentują, to jednak nadal tylko i wyłącznie dwie figurki. Regrywalność samego zestawu jest zatem mocno wątpliwa. Opcjonalne zakupy pozwalają dokupić więcej zawartości, jednak jest to już większa inwestycja. Minusem jest też to, że pomimo pięknych figurek cała reszta komponentów jest mdła i brzydka, a sama gra wygląda jak typowy skok na kasę w znanym uniwersum. Aczkolwiek trzeba przyznać, że cenowo wychodzi to bardzo okazyjnie.

Większość celów to dodatkowe figurki, jednak wspierający nie dostają ich gratis jak to zwykle w kampaniach bywa, a odblokowują po prostu możliwość ich dokupienia osobno. Rozwija to grę, jednak nie stanowi żadnej nagrody dla samych wspierających.

Warto?

+ pięknie prezentujące się figurki
+ atrakcyjna cena licząc nawet same figurki
+/- uniwersum Pacific Rim nie każdemu przypadnie do gustu
– cele odblokowują nie nagrody, a możliwość dokupienia dodatkowych figurek
– mało znany wydawca, który do tej pory nie wydał żadnej solidnej pozycji
Pacific Rim: Extinction -- Kicktraq Mini

 

 

Autor: Sebastian Lamch

  • Pedro P.

    B. dobre zestawienie. Choć tytuły mało interesujące jak dla mnie, ale to już nie wasza wina;)