CrowdFunding News – Essence, PageQuest, Reckoners

W tym tygodniu aż dwie pozycje Kickstarterowe prosto z Polski. Spojrzymy też na ciekawą inicjatywę wprowadzenia serialowego stylu opowieści do planszówki. Przypominamy, że tytył gry to również link do kampani.

 

the ESSENCE od Cube Factory of Ideas

(20 Luty – 30 Marzec)

Hybrydowa gra strategiczna dla 2-5 graczy z unikalnym miksem mechanizmów budowania miasta, deck buildingu, zarządzania zasobami i nielosowymi walkami. Każdy z graczy reprezentuje frakcję walczącą o dominację w świecie nasyconym magią i potężnymi technologiami. Będą oni rozbudowywać swoje latające królestwo przez stawianie wielkich monumentów, zatrudnianie wiernych doradców, walcząc z pozostałymi nacjami by osiągnąć ostateczny cel – połączyć Wielki Kryształ i zostać Imperatorem Nowego Świata.

Kolejna Polska firma atakuje kieszenie wspierających na Kickstarterze. Gra prezentuje się ciekawie od strony wizualnej i widać tutaj odpowiedni poziom dopieszczenia projektu, jednak w samej grze ciężko doszukać się czegoś innowacyjnego – to raczej połączenie kilku popularnych mechanik w jedną całość daje nam obraz samej gry. Na pewno na uwagę zasługuje bogactwo wydania: mata, metalowe monety, czy figurki statków, jednak należy zwrócić uwagę, że odpowiednio więcej zapłacimy za wersję gry z lepszymi komponentami.

Kampania jeszcze nie została ufundowana i pachnie nowością, więc ciężko mówić o celach, ale niski próg ufundowania i pierwszy pokazany cel z nową frakcją zapowiada się interesująco. Oby na późniejszym etapie kampanii utrzymali ten poziom.

Warto?

+ język Polski dostępny w kampanii (chociaż gra wygląda na niezależną językowo)
+ estetyczna grafika i przywiązanie do detali stworzonego świata
+/- pierwsze podejście CUBE do wydania przez KS, jak i nowi autorzy
– metalowe monety oraz statki dostępne jedynie przy wyższych kwotach wsparcia
– niczym nie wyróżniająca się gra na tle innych
The Essence -- Kicktraq Mini

 

 

PAGE QUEST season1 od Board&Dice

(7 Luty – 28 Luty)

Kampania oferuje tak naprawdę dwie gry, chociaż bazujące na tych samych założeniach: drukowaną wersję darmowej A4Quest oraz nowe podejście w naszym światku: serial. Page Quest: Mythical Artifacts to pierwszy sezon gry opartej na wspomnianym poprzedniku, w którym co miesiąc przez przynajmniej 6 miesięcy wspierający otrzymają jedną nową przygodę gotową do wydrukowania i zagrania. Klimatem nawiązują do Indiany Jones’a, czy Lary Croft, więc jako łowca przygód podróżować będziemy po świecie polując na artefakty przeżywając niesamowite przygody.

Kto się spodziewał, że z darmowego projektu A4Quest narodzi się kampania Kickstarterowa? I na dodatek wprowadzająca dosyć ciekawe nowe doświadczenie, gdzie raz w miesiącu dostaniemy nową przygodę. Pytanie tylko, czy takie coś się przyjmie, czy nie lepiej będzie po prostu poczekać na całość. W końcu sama gra nie wydaje się zbyt długa, a miesiąc czekania może zabić ekscytację płynącą z grania.

Niewielka cena oznacza, że i cele będą się odblokowywać dosyć wolno i tak też jest tutaj. Mimo wszystko już kilka zostało odblokowanych przez co wspierający otrzymają dodatkowego bohatera, czy tryb dla dwóch graczy, a także przedłużenie całego „serialu” o dodatkowe odcinki.

Warto?

+ dobrze oceniana gra i możliwość wypróbowania jej samemu- wystarczy ściągnąć pliki
+ pięknie wykonane graficznie i estetycznie podane w kampanii
+ niewielka cena za zestaw obu gier oraz pakiety
– czekanie miesiąc czasu na kolejną przygodę może zabić klimat gry oraz zniechęcić
– nieliczne cele oraz fakt, że jako w miarę jednorazowa przygoda będzie pewnie dostępna na rynku wtórnym
Page Quest: Season 1 -- Kicktraq Mini

 

the RECKONERS od Nauvoo Games

(13 Luty – 15 Marzec)

Kooperacyjna gra dla 1-6 graczy oparta na powieściach Brandona Sandersona, gdzie jako członkowie Reckoners muszą oni obronić miasto Newcago. Aby tego dokonać muszą odnaleźć słabość Steelhearta oraz go pokonać. Będziemy bronić miasta przed potężnymi jego sojusznikami, którzy w każdej turze będą próbowali zrównać miasto z ziemią.

Bazując na książkach gra pozwala wcielać nam się w postacie bezpośrednio zaczerpnięte z nich, więc na pewno dla kogoś kto czytał będzie to miało znaczenie. Dla zwykłego gracza już nie. Sama gra opiera się mocno na elementach 3D, jak podkładki pod dzielnice, czy też bohaterów. Wydaje się to przesadą i próbą zwrócenia uwagi na produkt przykrywając co tak naprawdę powinno się liczyć, czyli sam gameplay. Sama gra wydaje się dosyć prosta i nie widać tutaj większej głębi – mamy rzuty kośćmi by określić pulę akcji, czy też obronę poszczególnych dzielnic poprzez walkę z Epikami.

Mimo zebrania przez kampanię już całkiem pokaźnej sumy same cele wydają się bardzo skromne oferując głównie dodatkowe karty, które w znaczący sposób nie wpłyną na jakość ani wydania gry ani samej rozgrywki. Spokojnie można poczekać na wersję sklepową nic nie tracąc, a mogąc później zapoznać się z opiniami o grze.

Warto?

+ przystępna cena jak za grę z figurkami i elementami 3D (69$)
+/- w zależności od znajomości książek rozbudowany świat gry
– elementy 3D i wykonanie przysłania jakość i prostotę samej gry
– przerost formy nad treścią, gdzie za mniejszą cenę można by zrobić to równie estetycznie
– cele to głównie karty i jest ich na dodatek niewiele
The Reckoners -- Kicktraq Mini

 

Autor: Sebastian Lamch