CrowdFunding News – Aeon’s End Legacy, Planet Apocalypse, Rambo

Powoli zaczynamy doganiać nowości – jak chociażby Aeon’s End, jednak ciągle nadrabiamy też kampanie bliskie zakończenia. Dziś trochę sentymentalnie i z nutką końca świata w tle.

 

AEON’S END: LEGACY od Indie Board & Card

(13 Luty – 16 Marzec)

Aeon’s End Legacy jest kolejną częścią, nowym rozdziałem dla wysoko cenionej gry Aeon’s End. W tym kooperacyjnym deck-buildingu dla 1-4 graczy wcielają się oni w rolę magów broniących ostatniego bastionu – Gravehold przed hordą Nienazwanych. W tym wydaniu otrzymujemy kampanię wraz z popularnym trybem Legacy, w którym gra będzie się zmieniać w trakcie grania, a nasze postacie będą zyskiwać nowe zdolności na koniec każdej przygody.

Tryb Legacy staje się coraz bardziej popularny, a tutaj wykorzystuje się go w ciekawy sposób rozwijając swoją postać i zmieniając warunki gry. Sama gra jest wysoko ceniona, co pokazuje choćby fakt, że Portal wyda oryginalną grę w języku polskim. Pozostaje pytanie, czy podstawka przyjmie się w naszym kraju na tyle dobrze, by Portal wydał i tę część po polsku.

Kampania została ufundowana bardzo szybko, co nie dziwi patrząc na oceny poprzednika. Większość celów to dodatkowe karty, które podnoszą regrywalność samej gry, więc nie ma co spodziewać się nie wiadomo czego – w końcu to karcianka.

Warto?

+ znana i wysoko ceniona seria gier
+ tryb Legacy, jednak z zestawem resetującym (który kosztuje)
+ bezpieczny wydawca, mający na swoim koncie ponad 20 kampanii na Kickstarterze
– cele to dodatkowa zawartość, jednak brakuje tutaj większego uderzenia
– zestaw resetujący kosztuje 25$
– wysoka cena gry jak na karciankę

Aeon's End: Legacy -- Kicktraq Mini

 

 

PLANET APOCALYPSE od Sandy Petersen

(29 Styczeń – 26 Luty)

Świat się skończył. Ekscytująca gra kooperacyjna dla 1-5 graczy, w której walczą oni z piekielnymi hordami. W każdej turze muszą balansować pomiędzy destrukcyjnymi akcjami, jak atakowanie czy zastawianie pułapek oraz akcjami wspierającymi pokroju udzielania pierwszej pomocy, rekrutowania pomocników czy rozwijania swoich bohaterów.

Sandy Petersen znany jest głównie z potężnej gry Cthulhu Wars, której cena dorównuje wykonaniu. W tym przypadku mamy podobną sytuację, gdzie ilość figurek jest wręcz przytłaczająca, a ich jakość niesamowita! Szkoda jednak, że sama gra graficznie wygląda bardzo przeciętnie i nie widać tutaj niczego poza właśnie figurkami – to one przysłaniają samą grę, co działa podobnie jak przy Cthulhu Wars, gdzie wykonanie przykrywało przeciętną w sumie grę.

Kampania odblokowuje swoje cele – głównie dodatkowe figurki, ale również plansze czy bohaterów. Największą bolączką jest jednak liczba płatnych dodatków, które oferują dodatkowe zestawy. Jeżeli ktoś byłby chętny na cały zestaw, musi przyszykować większą ilość gotówki – 299$.

Warto?

+ znany wydawca, co gwarantuje dostarczenie produktu i jego jakość
+ wysoka jakość modeli oraz wykonanie
– słaba strona graficzna kart i pozostałych elementów
– nie wiadomo jak będzie z jakością samej gry, przysłoniętą ilością figurek
– cele są nieliczne, a większość dodatków jest płatna

Planet Apocalypse -- Kicktraq Mini

 

 

RAMBO od Everything Epic

(23 Styczeń – 22 Luty)

Rambo, bohater czasów VHS, powraca w pierwszej oficjalnej grze opartej na filmach (1-3). Chris z Everything Epic przygotował grę bazującą na misjach wykonywanych na mapach generowanych za pomocą kafelków z systemem mgły wojny. Gracze wcielają się w poszczególnych bohaterów filmów (w zależności od części), by przy wykorzystaniu taktyki oraz ukrywania się wykonać cele. Gra jest w pełni kooperacyjna, a wrogowie sterowani są przez proste AI. Gra oferuje ciekawy tryb „rozbudowy” – z każdą misją dostajemy nowy sprzęt i zdolności, które mogą być wykorzystywane później, dzięki czemu czym więcej gramy, tym więcej gra ma do zaoferowania. 

Gra wyraźnie próbuje grać na naszym sentymencie do czasów dzieciństwa, jednak najwyraźniej okazał się on zbyt mały. Kampania, mimo ufundowania, nie osiągnęła zawrotnego wyniku, co przekłada się na liczbę celów czy możliwe dodatki. Mamy do wyboru 3 progi główne – podstawową grę za 60$ opartą na drugiej części gry (Wietnam), wsparcie za 100$, w której dodatkowo dostajemy figurki zamiast kartonów oraz dodatek oparty na pierwszej części filmu (gdzie do 4 graczy walczy przeciwko jednemu), lub możemy zapłacić 150$ za całość z dodatkową, trzecią częścią filmu (wraz z figurkami wrogów do niej).

Niestety, kampania nie okazała się wielkim sukcesem, więc liczba celów jest znikoma. Aktualnie mamy 2 cele – dodatkową misję oraz alternatywną postać Rambo. Możliwe, że do końca kampanii jeszcze jeden lub dwa cele zostaną odblokowane. Mimo wszystko twórcy zareagowali na narzekania graczy, przez co część celów, czyli figurki wrogów zamiast kartoników, zostały dodane za darmo do wyższych progów wsparcia.

Warto?

+ możliwość grania w ukryciu, taktycznego podchodzenia wrogów
+ ciekawy tryb rozbudowywania gry poprzez misje
+ niewielka cena jak za zawartość i różnorodność
+/- sentyment, lub jego brak, do głównego bohatera
– słabo prowadzona kampania z małą liczbą odblokowanych celów

Rambo: The Board Game -- Kicktraq Mini

Autor: Sebastian Lamch