CrowdFunding News – Hate, Nemesis, Tiny Epic Zombies, UBOOT

Tym wpisem rozpoczynamy cykl co tygodniowego przeglądu najciekawszych kampanii na Kickstarterze, Wspieram.to, IndieGoGo, PolakPotrafi, czy też Zagramw.to.

Każdy taki wpis będzie opisywał 3-4 najciekawsze, w naszej opini, kampanie wraz z krótkim opisem, jak i oceną tak opłacalności kampanii, jak i szans na bogate wersje gier zawierające odblokowane cele.

 

HATE od Cool Mini or Not

(Trwa od 16tego Stycznia do 7ego Lutego)

W grze przejmujemy kontrolę nad jednym z dzikich plemion, żyjących na ziemi po apokalipsie, która zniszczyła nasz świat. Sprowadzeni do poziomu brutalnych barbarzyńców ludzie walczą ze sobą o terytoria na mapie kampanii, a poszczególne walki odbywają się na budowanej planszy dostosowanej do danego scenariusza. Plemiona walczą ze sobą używając brutalnej siły i tytułowej Nienawiści, jednocześnie rozbudowując swoją wioskę. Postacie rozwijają się podczas gry – zyskują nowe zdolności, ale również i ułomności, a gdy zginą… są tracone raz na zawsze.

Kolejna kampania od CMON, który przyzwyczaił nas do wysokiej jakości figurek i bogatych wydań. Tym razem padło na grę bazującą na komiksach Adriana Smitha, a brutalność i język gry sprawiają, że to definitywnie zasługuje na znaczek +18 lat. Jest to gra wyłącznie dostępna na Kickstarterze i nie będzie rozprowadzana zwykłą, sklepową drogą.

Cele odblokowują się szybko, a według prognoz gra dobije wysokiego progu, więc na pewno warto wspierać grę, gdyż nie ryzykujemy dużo nawet gdy gra nam się nie spodoba – nie będzie problemów z odsprzedażą.

Warto?

+ wysokiej jakości figurki wojowników oraz jakość pozostałych elementów
+ wysoko fundowana kampania, więc sporo zawartości dodatkowej
+ bezpieczna inwestycja i pewny wydawca
-/+ klimat gry mocno kontrowersyjny (zjadanie wrogów, zabijanie, wulgarny język)
– podczas gry właściwej (walka o terytoria) uczestniczą tylko 2 osoby, reszta czeka na swoją kolej, chociaż dzięki dodanej mapie w Celach już mogą rozgrywać bitwy naraz
– większość Celów to plastik zastępujący tekturowe znaczniki
HATE -- Kicktraq Mini

 

 

NEMESIS od Awaken Realms

(Trwa od 17tego Stycznia do 7ego Lutego)

W tej semi-kooperacyjnej grze w klimatach horroru sci-fi wcielamy się w załogę statku kosmicznego, która budzi się ze stazy tylko po to by odkryć, że na statku jest obca forma życia, która zaczyna na nich polować. Będziemy naprawiać zniszczenia, walczyć z obcymi i próbować wypełnić nasze własne cele, które często mogą być sprzeczne z celami pozostałych graczy. Gra wykorzystuje unikalny sposób rozstrzygania walki, gdzie nigdy nie wiemy jakim zdrowiem dysponuje nasz przeciwnik. Znajdziemy tutaj wszystko co powinno się znaleźć w takiej grze: hałas, zwabiający obcego, walkę o przetrwanie i bogate zaplecze fabularne.

Absolutny rekord jeżeli chodzi o kampanię na Kickstarterze naszej rodzimej produkcji – nie tylko pod względem finansowym, ale i ilością przyciągniętych do wspierania rodaków. Gra Adama Kwapińskiego powstawała pierwotnie pod sztandarem Rebela, jednak w ostateczności dzięki współpracy z Awaken Realms twórcy wyruszyli na podbój Kickstartera… i się udało!


Ilość odblokowanych celów jest potężna – znajdziemy tutaj tak dodatkowe figurki (praktycznie cały dodatek z nową rasą zawarty) jak i nowych bohaterów, czy nowe tryby rozgrywki wprowadzające tak grę solo jak i pełną kooperację. Pomimo, że początkowe cele wyglądały jakby były wycięte z samej gry, tak na późniejszym etapie widać już jakość. Grę możemy dostać w języku Polskim, jednak wydłuży to czekanie o kolejne 3 miesiące.

Warto?

+ wysoka jakość wykonania i dobrze działająca gotowa gra
+ wysoko fundowana kampania, więc sporo zawartości dodatkowej
+ bezpieczna inwestycja i pewny wydawca
+ unikalny klimat znany z filmów o Obcym
+/- system ukrytych celów, czyli założenie, że każdy po trochu jest zdrajcą nie musi przypaść każdemu do gustu
– „podrobiony” klimat Obcego zamiast oryginalnej licencji
Nemesis Board Game -- Kicktraq Mini

 

 

TINY EPIC ZOMBIES od Gamelyn Games

(Trwa od 18 Stycznia do 9 Lutego)

Znana seria miniaturowych (jedynie z pudełka) gier powraca – tym razem z zombiakami. Gra trwa 30 minut i może być rozgrywana w kilku trybach: kooperacyjnie, przeciwko sobie czy też z graczem sterującym zombie. Mamy tutaj doczynienia z typowo przygodową grą, jednak w takiej cenie i wydaniu kieszonkowym ciężko uwierzyć ile może się tam zmieścić. Po swoich poprzednikach gra wykorzystuje doczepiane do figurek meepli bronie i sprzęt, dzięki czemu nasza postać nie tylko dostaje kartę ze strzelbą, ale i aktualną strzelbę, którą możemy włożyć w dłoń figurce.

Tiny Epic… to seria licząca sobie już 6 tytułów – charakteryzuje się niewielkim opakowaniem, które w teorii powinno się zmieścić w kieszeni. Zombies wykorzystuje system doczepianych elementów do meepli z poprzedniej ich gry – Quest. Przy tak znanej marce i wydawcy ciężko było nie spodziewać się sukcesu samej kampanii. Może zebrana suma nie jest zawrotna, jednak patrzymy na grę za 20$, a nie za 120$.

Cele opierają się na standardzie – czyli dodatkowi bohaterowie i poprawa jakości komponentów, jednak sama kampania jest na tyle dużym sukcesem, że tej zawartości zrobiło się naprawdę sporo. Pozostaje mieć nadzieje, że zmieści się to do pudełka.

Warto?

+ znana i lubiana seria gier
+ meeple z doczepianymi broniami i sprzętem
+ bezpieczna inwestycja i pewny wydawca
+ dobra cena
– wymagana znajomość języka angielskiego
– znowu zombie?!
Tiny Epic Zombies - A Game of Brutal Survival -- Kicktraq Mini

 

 

UBOOT od Phalanx

(Trwa od 22ego Stycznia do 15tego Lutego)

Gracze wcielają się w załogę łodzi podwodnej w czasach Drugiej Wojny Światowej by w czasie rzeczywistym wspólnie wykonywać misje i radzić sobie z problemami. Gra wspierana jest przez dedykowaną aplikację, która służy nam do generowania wydarzeń, ale jest również narzędziem potrzebnym do grania. Każdy z graczy przejmuje role Kapitana, Pierwszego oficera itp wraz z ich specjalnymi zdolnościami oraz członkami załogi im odpowiadającymi. Wspólnie będą polować na interaktywnym morzu i oceanie. Tekturowy model łodzi podwodnej został przygotowany by zastąpić tradycyjną płaską planszę.

Wiele osób przeciwnych jest aplikacjom do gier planszowych widząc w tym niepotrzebny mariaż dwóch światów, jednak tutaj wygląda to na nieodzowny element i ciężko wyobraźić sobie zastąpienie jej kartami. Kampania na Kickstarterze ufundowała się błyskawicznie i w czasie pisania tego newsa zebrała już ponad milion funtów.


Phalanx podchodzi do kampanii z perspektywy gracza i rezygnują oni z tzw. Ekskluzywnej zawartości na rzecz obniżonej ceny oraz dodatkom. Warto jednak zwrócić uwagę, że w teorii ktoś, kto nie wesprze kampanii będzie mógł nabyć jej zawartość chociaż o wiele drożej.

Warto?

+ interesujący temat i unikalna rozgrywka
+ wysoko fundowana kampania, więc sporo zawartości dodatkowej
+ bezpieczna inwestycja i pewny wydawca
+ dbałość o szczegóły historyczne
+/- do grania wymagana jest aplikacja
+/- rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym
UBOOT The Board Game -- Kicktraq Mini

Autor: Sebastian Lamch

 • Pedro P.

  To ciekawe, że nie ma słowa o Valhalli, a jest o zagramw.to 🙂 Rozumiem, że autor uznał, że jest to mało interesujący produkt w stosunku do powyższych? Pytam z ciekawości, bo sam Valhalli nie wsparłem. Ale uważam też, że należy się tej grze wzmianka choćby z powodu na nowy portal i jak na polski rynek nie małą kwotę sumaryczną + moim zdaniem w tej serii artykułów powinien być chociaż taki „honorable mentions” specjalnie dla gier polskich twórców(na wszystkich portalach) – wspierajmy naszych autorów i ludzi z branży! 🙂 No chyba, że to po prostu zazdrość w stosunku do niewątpliwego sukcesu Wookiego… ;P

  • Myślę, że to zawiść a nie zazdrość 😀

   A tak serio, to sami pisaliśmy na FB o jego kampanii 🙂

   Aktualne zestawienie posiada tylko pozycje, które są z KSa. Nasz poradnik nie został jeszcze rozszerzony o wspietam.to, zagram.to itp.

   • Pedro P.

    ok, teraz rozumiem:) Za bardzo zasugerowałem się wstępem w takim razie. A co sądzicie o sugestii, żeby wyszczególniać/oznaczać gry polskich twórców?

    • Myślimy. Spoko pomysł 😉

  • Sebastian Lamch

   Przyjęliśmy po prostu formę 3-4 najciekawszych kampanii i wiadomo, że naraz nie nadrobimy wszystkiego. Na razie skupiliśmy się na Kickstarterze i kończących się kampaniach. W przyszłym tygodniu na pewno pojawi się Valhalla (w końcu rekord jakby nie patrzeć). Powoli nadrobimy by być na bieżąco, wtedy też to trochę inaczej będzie wyglądać 😉 Także prosimy o odrobinę cierpliwości 😀

 • Pedro P.

  Poza tym bardzo popieram ten cykl:) Taki monitoring co tu by można wesprzeć z najciekawszych gier, zgarniając przy tym bonusy – będzie bardzo przydatny.