Kickstarter – jak wspierać

 

Jak Wspierać?

Na początku warto przypomnieć sobie, że platformy crowdfundingowe to nie są sklepy – nie kupujemy gotowego produktu, a inwestujemy dokonując przedpłaty.

Co się z tym wiąże? Czas i efekt końcowy, więc gdy decydujemy się wesprzeć dany projekt musimy uzbroić się w cierpliwość, a daty dostarczenia produktu brać jedynie jako prognozę.

Konto i karta kredytowa

Gdy już wybierzemy projekt, który nas zainteresował potrzebujemy założyć konto na platformie i przypiąć do tego konta kartę – na tym etapie warto założyć konto walutowe gdyż karta z naszą rodzimą walutą oznacza wyższe koszty (bank będzie przeliczał waluty po gorszym kursie) – w dzisiejszych czasach nie jest to problem, a wiele banków oferuje bezpłatne konta walutowe. Najpopularniejszą walutą jest dalej Dolar Amerykański ($), chociaż Funt Brytyjski lub Euro również są w czołówce. Oznacza to, że chcąc uzyskać jak najlepszy kurs trzeba założyć 3 konta niestety.


Pledge

Większość projektów oferuje różne poziomy wsparcia i różne nagrody stojące za nimi. Nie musimy decydować się na zaproponowane poziomy i możemy wpłacić nawet 1$, co da nam później możliwość wzięcia udziału w Managerze Wsparć. Zwykle jednak decydujemy się na dany poziom. Wystarczy go wybrać, wybrać kraj do którego będzie wysyłka (tutaj zwykle naliczą się koszty wysyłki od razu) i Wesprzeć projekt. Na tym etapie nie zostanie pobrana nawet jedna złotówka z naszego konta- pieniądze zostaną pobrane na końcu kampanii gdy zakończy się ona sukcesem. Przy okazji warto również zwrócić uwagę na tzw. „Early birds”, czyli zwykle tańsze lub bogatsze oferty na początku kampanii, które pozwalają ją rozpędzić. Zwykle są ograniczone czasowo lub ilościowo, więc warto pilnować kampanii od samego początku.

 

Kampania

Kampania trwa zwykle od 20 do 30 dni i podczas jej trwania będziemy obserwować rosnącą kwotę wsparcia. Twórcy chcąc skusić nas w inwestowanie w ich projekt oferować będą dwie rzeczy: płatne dodatki – tutaj chcąc podnieść poziom naszego wsparcia używamy „Manage my Pledge” gdzie możemy podnieść sumę o wartość dodatku, chociaż jest to opcjonalne – równie dobrze możemy to zrobić już po kampanii w Managerze. Będą również nas kusić bezpłatnymi dodatkami, zwanymi „Stretch Goals” – takie cele odblokowywane są i dodawane za darmo w momencie gdy kampania osiągnie dany poziom finansowania.

 

Czym wyższe więc sumy zadeklarowane tym więcej wszyscy wspierający dostaną. W każdej chwili poprzez „Manage my pledge” możemy zmienić sumę zadeklarowaną przez nas podnosząc ją (pomagając odblokować cele) lub obniżając. W dowolnym momencie w czasie trwania kampanii możemy również odwołać wsparcie („Cancel my pledge”) bez jakichkolwiek strat.

 

Pledge Manager

Gdy kampania zakończy się sukcesem, a z naszego konta zostanie pobrana zadeklarowana przez nas suma (zwykle w ciągu do 7 dni od zakończenia i tyle też mamy na uzupełnienie konta, jeżeli środków tam nie ma) pozostaje nam czekać na otwarcie „Pledge Managera” – to tam będziemy mogli zdecydować na co wydamy sumę, którą zadeklarowaliśmy dobierając dodatki, czy też przesyłkę. Na tym etapie będziemy mogli również dopłacić pieniądze, żeby dokupić więcej niż deklarowaliśmy – warto jednak pamiętać, że wtedy nasze pieniądze nie pomagają już odblokować żadnego celu. Manager otwarty jest około miesiąca czasu (zwykle miesiąc, dwa po kampanii) i przez ten czas możemy zmieniać i dostosowywać wybrane opcje.

Po kampanii

Teraz pozostaje cierpliwie czekać. Bardzo, bardzo, bardzo cierpliwie. Musimy pamiętać, że to nie jest sklep, a daty dostarczenia są jedynie prognozowane – po drodze może wydarzyć się sporo rzeczy zakłócających cały cykl – od strajków, świąt, poprzez zwykłe opóźnienia. Niestety to my, jako wspierający, ponosimy ryzyko i może się zdarzyć, chociaż jest to bardzo rzadkie – że nigdy naszego produktu nie dostaniemy. Po skończonej kampanii możemy również, gdy się rozmyśleliśmy, domagać się zwrotu, jednak potrącone zostanie 10% na rzecz platformy wspierającej.

Polski crowdfunding

Polskie platformy działają na bardzo podobnej zasadzie z jednym bardzo ważnym wyjątkiem – gdy wspieramy projekt suma pobierana jest od razu z konta, a wycofanie się w czasie trwania kampanii nie jest możliwe – można to zrobić po skończonej kampanii, gdy twórcy otrzymają już zebraną sumę, ale wiąże się to ze stratą 10% wsparcia.

Alternatywa – zbiorowe zamówienia

Alternatywą jest grupowe zamówienie, a popularne kampanie zwykle gromadzą kilka osób z Polski chcących oszczędzić trochę na wysyłce – wystarczy poszukać na forach związanych z grami planszowymi. Minusem jest to, że to nie my dostaniemy grę, więc dochodzi jeszcze czekanie na odebranie swojej części od kolegi, jednak w niektórych przypadkach jest to opłacalne, gdy sami twórcy proponują wielopaki swoich gier z rabatem.

Autor: Sebastian Lamch

  • cempciak

    Przy interesującym mnie projekcie, kwota wsparcia wyświetlana jest w funtach. Czy jeśli podepnę do konta kartę walutową w dolarach, to nastąpi przewalutowanie dolarów na funty czy też pobierze mi odpowiednio przeliczoną przez kickstartera kwotę w dolarach ?

    • Sebastian Lamch

      Jeżeli to karta polskiego banku walutowa, to najpierw zamieni ci dolary na złotówki, a potem te złotówki na funty dopiero, więc defintywnie nie jest to dobry pomysł. Lepiej założyć kartę walutową drugą, lub w takim wypadku podpiąć kartę ze złotówkami- tylko raz będą przewalutowywać.